Tipy na rámovanie obrazov

Posledné dni alebo týždne ste strávili na svojom diamantovom diele.  Obraz je dokončený a vám teraz zostáva už len jedna vec. Ako ho zavesiť?

Existuje niekoľko možností a spôsobov, ako zavesiť váš obraz, prípadne, ako ho ošetriť, aby vydržal čo najdlhšie.

Na základe našich skúseností a spätnej väzby od našich zákazníkov, sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ako vaše diamantové obrazy ošetriť, zarámovať a zavesiť, aby ste sa z nich mohli tešiť.

Dať diamantový obraz za sklo alebo nie?

Možno si mnohí z vás kladú túto otázku a nevedia sa rozhodnúť, ktorá alternatíva je lepšia. Môžeme si tieto možnosti rozobrať a napísať plusy a mínusy.

Diamantový obraz za sklom.

Plusy

Výhodou je, že obraz za sklom vydrží dlho, kamienky nie sú vystavené prachu a nečistotám, ktoré sa nedostanú do medzier.

Obraz za sklom sa dá ľahko vymeniť, takže si môžeme obrazy striedať a vymieňať za iné.

Veľmi ľahká údržba obrazu, stačí rámy a sklo zvonku poumývať a voda sa nedostane k lepidlu na plátne.

Zakúpením kompletné rámu so všetkým príslušenstvom, je rámovanie veľmi rýchlo hotové a zvládneme ho doma za pár minút.

Mínusy

Takéto zarámovanie môže byť cenovo vyššie, hlavne pri väčších obrazoch.

Diamantový obraz bez skla.

Plusy

Cenovo je to lacnejšia alternatíva, oproti zasklenému rámu.

Mínusy

Obraz je vystavený prachu a nečistotám v ovzduší, ktoré sa môžu dostať do medzier. Hlavne sa to týka okrúhlych kamienkov, ktoré k sebe dobre nepriliehajú a vznikajú tam medzery.

Ak obraz dáte do rámu bez skla, možno by ste mali zvážiť aj zapečatenie kamienkov, ktoré zabráni usádzaniu prachu a nečistôt do medzier. Zapečatenie môžete urobiť pomocou lepidla na puzzle, ktoré nalejete na hotový obraz a dobre rozotriete. Lepidlo je biele, no po uschnutí zostane priesvitné. Nevýhodou pečatenia je, že obraz stráca časť lesku, keď naň dopadá svetlo.

Niekoľko typov na zarámovanie obrazu.

Prilepte svoj diamantový obraz na prázdne biele plátno natiahnuté na ráme

Zakúpte si plátno natiahnuté na ráme v obchode s remeselnými výrobkami a pomocou kvalitného lepidla, nalepte obraz na plátno. Nie je potrebné žiadne naťahovanie ani skladanie rámu.

Pri zakúpení plátna nezabudnite na niekoľko dôležitých faktov.

Rám obrazu by mal mať hrúbku, aby ste dokázali okraje plátna okolo neho zahnúť a prilepiť, prípadne prilepiť a ešte pripevniť zozadu rámu, aby sa plátno neuvoľnilo.

Dobre zmerajte obraz a podľa toho zakúpte plátno, aby veľkosť sedela.

plátno-na-ráme-blog

Plusy

Jednoduché zarámovanie, nenáročné na zručnosť, cenovo dostupné.

Mínusy

Nemusí sa vám podariť zohnať správnu veľkosť rámu, obraz je vystavený vzduchu, vlhkosti prachu, ktoré môžu ovplyvniť časom jeho kvalitu. Môžete zvážiť zapečatenie lepidlom.

Hotový diamantový obraz pripevnite na drevenú lištu

Trh nám ponúka veľa možností na drevené rámy. Táto technika je však náročnejšia na remeselnú zručnosť

Zakúpte si drevené lišty a zrežte ich so správnym pomerom strán tak, aby pri ich spojení do rámu, bol vidieť iba obraz a okraje plátna bolo schované za lištami. Konce lišty je potrebné zrezať do šikma, aby k sebe dobre zapadli.

Lišty položte na vodorovnú plochu priložte k sebe a pripevnite rohovými spojmi. Takto pospájajte všetky štyri lišty, aby ste vytvorili rám. Plátno položte k rámu a pripevnite ho pomocou malých klincov alebo inými prostriedkami, aby obraz dobre držal. Ideálne, ak v rohoch obraz upevníte rohovými spojmi k drevenej lište.

rámovanie-lištami-blog

Plusy

Nízka cena.

Mínusy

Remeselne a časovo náročnejšie. Obraz nie je za sklom, takže je vystavený vzduchu a prachu. Pri štvorcových kamienkoch, to až tak nevadí, pretože tesne k sebe priliehajú a nenechávajú medzery na obraze. Nečistoty a prach zostávajú iba na povrchu a dajú sa otrieť suchou utierkou.

Namontujte obraz na penovú dosku alebo lepenku

Táto technika vyžaduje viac merania a rezania. Dosku treba zrezať na požadovanú veľkosť obrazu. Je mäkká, takže na zrezanie vám postačí ostrý nôž, alebo rezačka na kartóny.

Pri zakúpení dosky zoberte do úvahy aj okraje plátna. Musíte ho okolo dosky zahnúť a pripevniť, takže veľkosť dosky by mala byť, ako je veľký obraz, bez okrajov.

Potom obraz nalepte kvalitným lepidlom a zahnite a prilepte aj okraje. Môžete použiť aj obojstrannú lepiacu pásku, ktorú nalepíte z vrchnej časti dosky a prilepíte z druhej strany obraz. To isté urobíte zozadu, aby ste zahli aj okraje plátna.

Hľadajte však kvalitnú obojstrannú pásku, ktorá pevne drží, aby sa vám po čase neodliepala.

penová-doska-blog

Plusy

Nízka cena.

Mínusy

Viac merania a rezania, zháňania materiálu, penové dosky nemusia byť dostupné na veľké obrazy ( podarilo sa mi nájsť najväčšiu veľkosť A3), takže obrazy 50 x 60  cm už sa nedajú nalepiť. Takisto tu platí pravidlo nečistôt a prachu, ktoré na obraz pôsobia.

Obraz-na-penovej-doske-blog

Rámy na plagáty

Tento spôsob som neskúšala, ale našla som na internete rámy na plagáty, ktoré uchytia obraz na spodnej a vrchnej strane. Tiež to môže byť možnosť, ako zavesiť svoj obraz.

Okraje plátna by sa museli zboku odrezať a nechať iba na spodnej a vrchnej časti, aby sa dal obraz uchytiť.

Rámy-na-plagáty-blog

Plusy

Nízka náročnosť, rýchle zarámovanie.

Mínusy

Vplyv nečistôt a prachu, ako som už písala v časti o obraze bez skla.

Rámovanie u odborníkov

Nechajte si svoj diamantový obraz zarámovať u odborníkov.

rámovanie-u-odborníkov-blog

Plusy

Možnosť výberu z viacerých druhov rámov, zarámujú vám akúkoľvek veľkosť obrazu, možnosť výberu so sklom alebo bez skla.

Mínusy

Finančne náročnejšia služba, dlhšia čakacia lehota na rámovanie.

Kúpte si vlastný drevený rám alebo bezrámový Clip-fix

Kúpte si rám, ktorý je vhodný pre váš obraz a jednoducho si ho zarámujte v pohodlí domova.

Plusy

Jednoduché, rýchle, nenáročné, rýchlo hotové. Finančne dostupné. Obraz je za sklom, chránený pred nečistotami a prachom. Kedykoľvek ho môžete vymeniť za iný.

Mínusy

Pri vešaní obrazu, treba zobrať do úvahy váhu rámu hlavne, ak je obraz väčší. Ak máte veľký obraz, môžete mať problém zohnať dostatočne veľký rám.

V našom eshope ponúkame drevené rámy a Clip-fix systémy na štandardné obrazy 35×35 cm, 30×40 cm, 40×50 cm, 50×60 cm a 50×70 cm.

Pozrite si našu ponuku tu.

Tipy na rámovanie obrazov